30 серпня 2013 р.

Дитячі садочки в Канаді

Ця тема для мене була і досі ще є досить складною і заплутаною. Інформації багато, все кардинально відрізняється від звичної української системи, розібратись і призвичаїтись до всього нового в дитячих садочках мені було непросто. Але спробую описати й систематизувати те, що мені вже відомо на даний момент у цій області. Прошу вибачення, якщо допускатиму неточності, так як невідомих моментів залишається ще дуже багато. Плюс треба врахувати, що в кожній провінції можуть бути свої нюанси та особливості, тож я писатиму про те, що є в Британській Колумбії і саме в місті Вікторія. Якщо комусь із читачів буде що додати по цій темі, радо закликаю це робити в коментарях, так як будь-яка інформація - цікава та цінна.

Отож, почну мабуть з визначень, які мене спершу дуже заплутували і вводили в конфузні ситуації при спілкуванні з місцевими канадцями. В англійській мові визначення садочка все життя мені було відоме як "kindergarden", але коли я тут питала в канадців про кіндер гарден для Сашуні, вони були збентежені і казали, що вам ще рано цим цікавитись, він маленький. Виявляється, що градація садочків тут наступна:

 • "kindergarten" - це так би мовити садочок при державній школі, як нульовий клас. Тобто рахується, що дитина йде в школу в 5 років і починає навчання з кіндер гардена.
 • "preschool" - це садочки для дітей віком від 3 років (буває від 30 міс.) до 5 років, які, так би мовити, готують їх до школи. 
 • "daycare" - це садочки для діток від 0 до 3-х років (буває до 30 міс.)

Розібравшись із класифікацією, я визначила, що нам поки що варто цікавитись садочком типу "daycare", так як Сашуні недавно виповнилось тільки 2 роки.

Мені порадили один дуже корисний сайт міста Вікторії http://childcarevictoria.org, на якому можна зробити запит (http://childcarevictoria.org/services/services-for-families/child-care-referrals) і отримати інформацію про усі садочки, які підходять для віку вашої дитини  недалеко від свого дому, своєї роботи, або коледжу чи університету, щоб було зручно та близько віддавати і забирати дитину з садочку. Я зробила такий запит, і мені прийшла підбірка усіх садочків (близько 20-25 шт.) навколо дому і коледжу, в якому я буду вчитися восени.

Тут я дізналася, що існує ще інша класифікація садочків залежно від типу і розмірів (у Британській Колумбії)

Кому цікаво - почитає і спробує розібратись, а якщо коротко, то є так звані садочки-центри (великі і маленькі), де є кілька груп, і є так звані домашні садочки. Великі садочки-центри - це щось більше схоже на українські садочки по організаційній формі. Там можуть бути групи різної вікової категорії. Не завжди, але часто там можна знайти і "daycare" для маленьких діток, і "preschool" для старших. Центри зустрічаються різні і по ціні, і по організації дитячих розваг і навчання. Але загалом до центрів уже більш строгіші вимоги, у них є розроблені спеціальні програми навчання і розвитку. В центрів є своя прилегла територія для прогулянок (в порівняні з українськими територіями дитячих садочків просто мізерна), хоча дуже часто вони діток водять і в парки, і в музеї, і на ферми тощо.

Домашні садочки - це садочок такого типу, де зазвичай якась мама отримує ліцензію на право організації садочу в своєму домі з правом набору певної кількості діток певного віку. Здебільшого, найпопулярніші садочки - з типом ліцензії на 7 діток (друга зверху класифікація в таблиці). З тих семи діток є певні строгі вимоги якого віку діти повинні бути: не більше трьох дітей молодші 48 місяців, а з цих трьох дітей - не більше однієї дитини молодше 12 місяців. Або не більше чотирьох дітей молодше 48 місяців, з яких не більше двох дітей - молодше 24 місяців. А якщо коротко, то в таких садочках завжди є дітки від маленьких (менше року) до старших (бувають навіть школярі, яких власниця садочку-вихователька забирає після школи допоки батьки не заберуть їх після своєї роботи). В таких садочках організація програми, навчання, відпочинку напряму залежить від конкретної мами, яка отримала ліцензію і веде такий садочок. Не знаю, чи повинна бути в цієї мами якась педагогічна освіта для того, щоб отримати ліцензію. Але, мабуть, якісь курси на предмет надання першої медичної допомоги вони усі проходять, бо в описі своїх садочків майже усі про це згадують.

Також є такий тип садочків (перший в таблиці), де ліцензія не вимагається і мамі дозволяється мати додатково лише двоє дітей, окрім свох, на догляд. Це свого роду як нянька, як в Україні сусідка могла б посидіти з вашою дитиною, поки ви зайняті.

Ще кілька слів про домашні садочки, тому що це - реально новий вид для нас, вихідців з України. Зазвичай ці садочки організовані вдома в конкретної мами в basement (напівпідвальне приміщення). Тільки не прирівнюйте бейсмент до українського розуміння слова "підвал"! В цих бейсментах у людей такі апартаменти, які часом навіть неможливо прирівняти до облаштувань українських квартир у висотних багатоповерхівках. Видимий недолік бейсментів - низькі вікна і небагато світла, але з цим прекрасно можна миритись.

До кожного виду садочків є вимога по співвідношенню кількості вихователів на групу дітей. Зрозуміло, що чим молодші дітки - тим їх менше на одну виховательку. В таблиці з класифікацією це позначається як, наприклад, 1:4 ratio (1 вихователька на 4-х дітей).

Також у темі садочків важливо поцікавитись, чи передбачене харчування для діток. Для наших людей відсутність харчування в садочку виглядає, як мінімум, дивно, як максимум - жирний мінус канадських садочків і щоденні клопоти з тим, яку їжу дати дитині з собою в садочок. Але, якщо подивитись на цю ситуацію очима канадців, то тоді легше зрозуміти ситуацію з відсутністю загального меню в садочках. Нагадаю, що Канада - мультинаціональна країна, яка в більшості своїй складається з іммігрантів з усього світу. Тут з великою шаною і повагою ставляться до усіх культур і спонукають підтримувати свої звичаї, традиції, національну кухню, рідну мову. Тому ситуація, коли серед двохрічних малят хтось їсть на обід борщ, хтось - суші, хтось - китайські нудли, а хтось - вегетаріанську їжу, - цілком нормальна. Тому запропонувати всім однаково прийнятне меню - надзвичайно складно. Друга причина, чому в садочках не годують дітей - тут дуже багато людей, в тому числі дітей, з різноманітними алергіями. Частіше всього зустрічаються алергії на горіхи, і є навіть заборони приносити в школу чи садочок продукти, які містять горіхи. Ну і третя причина - для годування дітей потрібні спеціально обладнані кухні та столові, купа дозволів для приготування їжі, багато перевірок, інспекції і т.д. З відсутністю цих додаткових клопотів відкривати різноманітні садочки стає набагато легше. Тому здебільшого в Канаді в садочки їжу потрібно приносити свою, яку вихователі потім розігрівають на обід. В садочку діткам можуть дати лише так звані снеки (легкий перекус): сочки, печиво, йогурти тощо.

Ну а тепер про найболючіше - фінансову сторону питання. Садочки в Канаді - доволі недешеві, і довзолити собі їх може далеко не кожна сім’я. Часто на дитячих майданчиках зустрічаю мамочок, які в розмові злегка жаліються на дорогі садочки, пояснюючи, чому їм вигідніше сидіти вдома з малюком. В середньому садочок у нас в Вікторії вартує 800-1000 дол. за повний місяць (з 9 до 17 з пн. до пт.). Є ще можливість віддавати дитину на кілька годин і на вибрані дні тижня (part time). Правда, не всі садочки пропонують послугу part time, і це пояснюється простою причиною: якщо в домашньому садочку можна прийняти собі на виховання 7 діток, 2 з яких хочуть ходити лише на пару годин 2 рази в тиждень, то решта днів в тиждень діток буде менше, і, відповідно, і дохідних коштів буде менше. Тому виходить так, що, коли я шукала садочок лише на 2 дні в тиждень, мені казали, що вони зможуть нас прийняти за умови, коли знайдуть інших бажаючих на решту 3 дні в тиждень (це була ситуація саме з садочком домашнього типу). 

Повертаючись до фінансів, варто сказати, що для сімей, в яких невисокі доходи, передбачена субсидія на садочок. Про це детальніше можна почитати на урядовому сайті Британської Колумбії http://www.mcf.gov.bc.ca/childcare/subsidy_promo.htm  і навіть спробувати оцінити шанси вашої сім’ї на отримання субсидії http://www.childcaresubsidy.gov.bc.ca/ChildCareSubsidyEvaluator/Step00.aspx.
Я впевпена, що субсидії на оплату садочків є і в інших провінціях, варто просто пошукати на урядовому канадському сайті інформацію про це. Загалом, навіть якщо сім’я не проходить по вимогах на субсидію для оплати садочку, все рівно не все так критично і плачевно. Тут вже треба виходити з доходу жінки і рахувати, чи буде вигідним для вас і вашої сім’ї оплачувати садочок. Наприклад, якщо йти на мінімальну зарплату в 1800 дол./міс. і знайти садочок за 700-800 дол./міс., то добра половина зарплати залишається. А якщо знайти роботу трохи кращу і з вищим доходом, то і плата за садочок виходить виправданою, хоча і залишається доволі високою (може бути найбільшою статтею витрат у сімейному бюджеті). Але для нових іммігрантів не варто забувати про рівень англійської для пошуку роботи, який не завжди буває достатньо високим, тому потрібно потратити час на його підвищення (різні курси, заняття), і садочок у цей час буде оплачуватися з сімейного бюджету без зарплати мами. Ну а щодо часу, проведеною зі своєю дитиною, то тут уже кожному вирішувати самостійно щодо доцільності садочків на противагу часу з люблячою мамою.

Тепер, коли ви вирішили, чи потрібен вашій дитині і вашій сім’ї садочок, ви, ймовірно, зіткнетеся іще з одним нюансом - черга в садочок. І хоч як це парадоксально, але факт: при дороговизні садочків, на яку жаліються канадці, потрапити в них треба мати удачу. Наші сусіди, в яких хлопчик 3 роки і ходить в садочок лише 2 рази в тиждень, записувалися в різні садочки за півтора роки до того часу, коли були готові віддати дитину. Не буду стверджувати, що така ситуація по всій Канаді, але в нашому місті, де вибір садочків просто зашкалює, є черга (wait list) практично у всі садочки. В садочки, які я попередньо вибрала, черга розписана до зими і в нас є шанс попасти в них лише з січня-лютого. Так що маємо час ще почекати, пошукати ще інформацію, позайматися з дитиною на різних гуртках. До прикладу, курс уроків плавання на 3 міс. вартує 70 дол., курс гімнастики теж на 3 міс. вартує 130 дол., танці - 56 дол. Це ті курси, які ми взяли собі на цю осінь, поки будемо чекати на місце в садочку. Так що варіантів, чим зайняти дитину, є предостатньо і по фінансам вийде дешевше, ніж власне садочок. Але зрозуміло, що це не на цілий день і мама далі залишається на позиції "full time mother" (мама на 24 год.) без можливості працювати чи вчитись.

Ще кілька слів про такий сервіс, як няні. Теж знаю про це з першоджерела - наших сусідів, в яких є няня два рази в тиждень. В середньому оплата няні - це 15 дол./год. Тож рахуйте самі, наскільки вигідно наймати няню замість садочку. Думаю, це доцільно робити, коли у вас якісь короткі справи на 2-3 години (можливо, навчання або курси), тому що садочки, як правило, на 2-3 години дітей не приймають.

Ось такий вийшов довгий пост про канадській садочки. Розповіла, що знаю, хоча для самої ще залишається багато питань, на які я постійно шукаю відповідді. 

2 коментарі:

 1. Дуже цікаво пишите!
  З вашого дозволу прорекламую ваш блог в групі на Фейсбук "Українці в Канаді": https://www.facebook.com/groups/canadaua/

  ВідповістиВидалити
 2. Ірина,добрий день,в вас дуже цікавий блог ,що містить вичерпну інформацію.ми також розглядаєм варіант еміграції.Пише вам сім'я зі Львова.Чи можна зв'язатись з вами по скайпу? якщо так то відпишіть на komaruk1988@mail.ru

  ВідповістиВидалити