11 травня 2018 р.

Вагітність в Канаді

"Час одружився із швидкістю" (с)
Слова із пісні гурту Скай, які запали мені в душу нещодавно. Як це точно описує шалений ритм сьогодення... 

Блог мій припадав пилом вже багато місяців, але за порадою чоловіка вирішила не покидати його назавжди і ще трошки описати наше канадське життя і головні події нашої сім’ї.

Отож, в жовтні 2017 року у нашій сім’ї сталось поповнення, і тому поповненню вже 6 місяців :-) У нас народилась донечка Веронічка (Нікуся) і стала першою громадянкою в нашій сім’ї, випередивши наше громадянство лише на 3 місяці. 

Спробую тут трошки розповісти про таку важливу подію як вагітність і роди, так як мене часто запитують чи є якісь відмінності з Україною. Одразу скажу, що це лише нас особистий досвід і все дуже індивідуально, так само як кожна вагітність та роди є особливою історією кожної мами. 

У нашої сім’ї є сімейний лікар, до якого ми періодично (доволі рідко) ходимо на різні обстеження. Коли я дізналась, що ми чекає на малятко, я звернулась до сімейного лікаря, а він в свою чергу направив мене у клініку, яка спеціалізується на вагітності. Часом буває так, що сімейний лікар може спеціалізуватись на вагітності також, але буває що ні, так як у нашому випадку. То ж на період вагітності і перших 2 місяців життя малятка, я була під наглядом іншої клініки і іншого лікаря. 

Мою лікарку ми з чоловіком гордо називали лікарем Силою (прізвище у неї Dr. Power), а потім жартівливо називали доктор Лавлі (Dr. Lovely), пізніше поясню чому. Прийняли мене на так званий облік в ту клініку на 8-9 тижні. Відправили додому купу анкет заповнити перед першим візитом. Розпитували про всі основні медичні покази і попередні вагітності та роди. Довелось здати кілька аналізів для загального обстеження.

На терміні 10-12 тижні направляють на перше УЗД, яке має визначити дату пологів. Цю дату беруть за основу в подальших обстеженнях. Всьго УЗД роблять лише 2 за весь термін, якщо немає ніяких ускладнень: 10-12 тиждень і в районі 20 тижня. Мене це доволі сильно здивувало, так як я знала, що в кінці вагітності треба визначити положення дитини. Моя лікарка сказала, що положення дитини можна визначити без УЗД, хіба що буде якийсь особливий випадок.

На першому візиті ми обговорили графік відвідування клініки і я онлайн записалась на всі мабутні візити, що було дуже зручно. Ось вам канадське планування - візити до лікарів на пару місяців вперед :-) Спершу візити були кожного місяця, пізніше - кожних 2 тижні, а наприкінці - кожного тижня. На кожному візиті було стандарте зважування мами, прослуховувнаня серцебиття портативним доплером, замір величини живота. Також можна було задавати будь-які питання, які турбують. І щоразу на моїх візитах моя позитивна лікарка повторювала "everything is lovely lovely" (все просто чудово) через що отримала від нас з чоловіком такий псевдонім Лікар Лавлі :-) Якщо чесно, мені аж було незручно, що якось все так легко і чудово, що лікар не дає ніяких застережень і залякуваних коментарів. Частково це були гормони вагітності, а частково - наша ментальність мабуть. Адже в Україні залякування в лікарні були просто на кожному кроці: то якісь показники занизькі, то зависокі, то живіт замалий, то завеликий, то маловоддя, то навпаки. Ну а тонус матки - це взагалі стандартний діагноз мало не кожній другій вагітній жінці. Ну і списку цьому немає краю. А також часто вагітних жінок клали в лікарню "на збереження" або по-іншим показникам. А вже там просто бездонне джерело негативу для майбутніх мамочок. Вагітні жінки тільки те й роблять, що обговорюють страшні випадки і чутки. Одним словом, зараз згадала і самій аж моторошно стало. 

Тут ніхто в лікарню просто так вагітних жінок не кладе і ніякий тонус матки не лікує. І взагалі до вагітності ставляться як до нормального природнього стану жінки. Вагітними милуються, ніжно всі посміхаються, можуть навіть завести невеличку бесіду навіть незнайомці, але це вже на дуже пізньому терміні, коли вже ну точно зрозуміло, що вагітна, а не просто набрала трохи ваги. Я до слова часом жартувала над своїми знайомими чи колегами, з якими ми давно не бачились і потім вони помічали що я вагітна. При чому робили такі акуратні коментарі, на що я віджартовувалась, що "ні, що ви, я не вагітна, а просто з’їла дуже ситний обід" :-)

Протягом вагітності є стандартний набір аналізів, які потрібно періодично здавати, ну і додаткові, якщо на це є певні покази. Щодо лаборатій, то з цим все тут дуже зручно. Є велика мережа лабораторій, які розкидані по всьому місту. Можна знайти будь-яку, яка зручна до вашого дому, чи місця роботи і прийти туди із своїм направлення. Що ще дуже вразило мене, це те, що більшість аналізів здається в будь-який час доби і, увага, не на голодний шлунок!!! Взагалі, за весь час перебування в Канаді, мені доводило здати аналіз крові на тще серце лише 1 раз. Чому я так на цьому наголошую, просто я така людина, для якої сніданок - це обов’язковий атрибут мого дня. Без сніданку я просто не вийду з дому, а якщо таке і доведеться робити, то мені швидко робиться дуже млосно і я ні про що не можу більше думати, окрім як отримати свій сніданок. Тому всі ці аналізи на голодний шлунок - це для мене тортура.
Також зручний сервіс цих лабораторій - це онлайн реєстрація. Можна зареєструватись у них на сайті і робити 2 дуже зручні речі:
1. записуватись на конкретну годину для аналізів, щоб прийти і зовсім не чекати в черзі
2. бачити всі свої результати аналізів, поруч з якими йде прийнятна норма по кожному показнику (чи це корисно, чи ні, особливо для вагітних жінок, які себе завжди накручують - це вже друге питання :-) 

Вагітні жінки тут дуже довго працюють, практично вже до самих родів, і це також сприймається абсолютно нормально. Згідно трудового законодавства, вагітна жінка має право піти в декрет за 6 тижнів до призначеної дати пологів. Але, це не є обов’язковим і якщо лікар не заперечує, може працювати довше і вже домовлятись з роботавцем, коли йти в декрет. А справа тут от в чому. Декрет в Канаді триває 1 рік і рік той починається не з народження дитини, а тоді, коли ви перестаєте працювати. Тому кожна мама при надії хоче піти в декрет якомога пізніше, щоб потім побути якомога довше вдома з малятком. Зазвичай в декрет йдуть за 2-3 тижні до призначених пологів, або і ще пізніше. Також, поширеною є практика, коли жінка бере свою річну відпустку перед декретом, тим самим перестає працювати раніше. 
В моєму випадку, я перестала працювати за 4 тижні до пологів, з них 2 - це була моя відпустка, а власне декрет почався за 2 тижні до пологів. Ходити на роботу майже до 37 тижня - це було важко, скажу я вам. Звісно, в офісі всі ставились з розуміння і співчуттям, але тим не менше, я особисто вважаю, що це дуже важко в порівнянні з Україною, де перед декретна відпустка починалась за 2 місяців до пологів. 

Ще з новинки для нас під час цієї вагітності була можливість провести високо точний тест крові на визначення вроджених генетичних хвороб дитинки. Такий тест проводився в періоді 10-12 тижнів і визначав наявність чи відсутність кількох поширених генетичних хвороб (в тому числі синдром Дауна) на базі тесту крові матері. Все дуже просто, безболісно, але доволі дорого ($650) і не прокивається медичною страховкою. Такий тест роблять за бажанням або якщо є конкретні покази чи ризики. Оскільки тест не несе ніяких медичних ризиків для мами чи дитинки (стадартний забір крові з вени), то можна було його робити всім, хто хоче і готовий за нього заплатити. Також цей тест визначає стать дитини, то ж наш Сашко дізнався про сестричку доволі рано :-) 

Щодо витрат, то в Канаді все, що пов’язано з вагітністю і родами - все безкоштовно, тобто покривається стандартною державною страховкою. Єдине, за що нам довелось заплатити - це був той тест крові на виявлення вроджених генетичнх хвороб. 

Загалом, враження від вагітності в Канаді - розслабся і насолоджуйся моментом. Звісно, все дуже індивідуально і є різні випадки, але якщо вагітність проходить нормально, то ніхто не намагається шукати якісь недоліки, проблеми, хвороби і не залякують мамочок, а я б сказала навпаки, хочуть підтримати, заспокоїти і зробити цей непростий період особливим. 

Немає коментарів:

Дописати коментар