18 травня 2018 р.

Підготовка до пологів


Ще під час вагітності ми ходили на курси для повторних батьків, які очікуть вже не першу дитинку. Такі курси були значно коротші, адже треба було лише освіжити, так би мовити, знання :-) Нам було дуже цікаво не стільки, щоб освіжити наші знання 6-річної давності, скільки більше дізнатись про те, а як же воно тут відбувається.
Розкажу про кілька основних відмінностей, які нам запам’ятались.

І першою значною відмінністю було те, що тут рекомендують їхати в лікарню в строго визначений момент, а саме коли перейми стали тривалістю до 1 хв і інтервалом 4-5 хв. Тобто, не так як було в нас в Україні, що наче почалось, а давай вже їдемо. Тут рекомендують першу стадію пологів, коли перейми ще недовготривалі, а перерва між ними довша, бути якомога довше вдома, в своєму звичному середовищі, де жінка може розслабитись і почуватись безпечно в своїх рідних стінах. Не знаю, кому вдається розслабитись в такий момент, коли ти вже розумієш - все почалось, але в лікарню їхати ще не можна, а треба реально з секундоміром заміряти час, щоб розуміти на якому етапі пологів ти знаходишся. Звісно, треба розуміти і планувати час на добирання до лікарні, врахувати час пік, досвід попердніх пологів, тощо. Але в лікарні вас приймуть, якщо ви уже на певній стадії пологів, а якщо ні - попросять ще піти погуляти, або відправлять ще додому.

Друга відмінність була власне збори на пологи у лікарню. Тут теж треба готувати сумку до лікарні, але от вміст її дещо відрізняється від українського. Тут основний акцент робиться на тому, щоб брати речі, які вас заспокоюють, розслабляють, приносять затишок, спокій і любов :-). Рекомендують брати різноматні ароматизовані свічки, розслабляючу музику, романтичні лампи приглушеного світла, фотографії рідних-близьких, листівки, ну і список можна продовжувати до безкінечності вашої фантазії. Звучить, як збори на якийсь клас з йоги :-) А як же постільний набір, памперсні пеленки, шприці і капельниці, ложки, вилки і нескінченний набір ліків, які треба було пакувати в Україні? Нічого такого тут брати з собою не доводиться. З власного досвіду скажу, що по великому рахунку прийти на роди можна з пустими руками, оскільки всім забезпечується і майбутня мама, і майбутнє малятко.
З речей, які реально нам пригодились були: тапочки для мене і чоловіка, бальзам для губ (повірте, така маленька б здавалась річ, але вельми важлива, коли сильно пересихають губи), резинка для волосся, ну і відкритка від нашого сина, яку він приготував для сестрички (ну а що, хоч щось таке миле і романтичне треба було взяти, раз уже так всі кажуть :-) Більше нічого під час пологів нам не було потрібно. У післяпологовому відділенні ми ще мали свої приналежності в душ, одяг для дитинки, зарядки для телефонів, одяг на виписку.

Третя відміність - це обговорення різноманітних розслабляючих прийоів і головне, медичної допомоги для полегшення чи позбавлення болів. Знову проведу паралель з Україною і пригадаю, що з обезболюючих підходів нам відома була лише епідуральна анастезія, і якщо чесно, відгукувались про неї не вельми шанобливо, ані мед персонал, ані вагітні жіночки, які завжди мали в запасі кілька страшних історій про те, як комусь робили, а після того завжди були негативні наслідки. Тут, на противагу, є значно більше обезболюючих методів, починаючи від найлегших ("веселий газ" як його тут називають) до власне епідуральної анастезії. Про всіх них дають інформацію про їх переваги і ризики, щоб жінка наперед ознайомилась і обговорила можливі варіанти з своїм партнером, з лікарем, розпитала все, що цікавить, що бути обізнаною ще до початку пологів. Хоча, особливу увагу тут акцентують на природньому перебігу пологів і різноманітних техніках контролювання болю, щоб по менше вдаватись до медикаментів і обезболюючих. Мені здається, що зараз така тенденція до всього "натур-продукт" і органік, і пологи не є виключенням. Більше того, все більшої популярності набувають пологи вдома з допомогою спеціальної повитухи (midwife).

Четверта відміність - це план пологів. Тут рекомендують заповнити довгеньку таку анкету про свій ідеальний план пологів, обговорити все це з своїм партнером і лікарем. Питань там багато і все це з метою, щоб майбутня мама якомога краще продумала все, що б їй хотілося під час пологів. Спершу мені видалось така ідея дещо дивною, адже що можна планувати, особливо якщо це перші пологи. Ну хіба можна знати, що я хочу чи чого не хочу, якщо я взагалі не знаю чого очікувати і як воно все складеться? У нас на це кажуть - як Бог дасть. Тут практично кожен аспект дають мамі вирішувати, принаймні в теорії. Але звісно, що все це за умов нормального перебігу пологів. Якщо будуть якісь медичні ризики чи загрози життя матері чи дитини, лікарі все беруть в свої руки і будуть вдаватись до необхідних мір і заходів.

П’ята відмінність - вибір медичного спеціаліста, який буде приймати пологи. Справа в тім, що тут є кілька варіантів, хто може приймати пологи, а також надавати свою консультаційну допомогу.

  1. Лікар-гінеколог - це звісно стандартний класичний варіант. Ви їдете в лікарню, там з вами працює лікар, зазвичай той, який веде вашу вагітність. У моєму випадку була така схема, що пологи приймає будь-який лікар з клініки, яка вела мою вагітність, який буде в той момент на чергуванні в лікарні. Тобто це не обов’язково моя лікарка, але хтось з лікарів з їхньої клініки, якому буде доступна вся історія вагітності і який може в будь-який момент сконтактувати з моєю лікаркою, яка мене спостерігала всю вагітність.
  2. Midwife (щось на зразок повитухи). Це медичний працівник, який має достатню кваліфікацію приймати стандартні пологи, але не є лікарем, і не може проводити якісь складніші маніпуляції чи кесаровий розтин. Такі повитухи є доволі популярними, оскільки вони більше доступні для різноманітної консультації під час вагітності (як мені казали), і можуть проводити плоги вдома. 
  3. Дула - це такий собі помічник, моральна підтримка для мами. Дула теж надає багато інформації, підтримки ще до пологів, а під час пологів допомагає з порадами, розслабляючими техніками, масажем, тощо. Якщо перші два варіанти покриваються державною страховкою, то послуги дули є платними і вимірюються кількома сотнями доларів (точно не знаю скільки). 
Ми вирішили притримуватись класичного варіанту - пологи в лікарні, лікар-гінеколог і замість дули - досвідчений чоловік, який пройшов закалку українськими пологами :-) 


Шоста відмінність - це безкоштовна екскурсія в лікарню. Організація, яка проводить навчальні класи для батьків пропонує таку опцію, як ознайомчий тур в лікарню разом з гідом. Така собі екскурсія вихідного дня: подивіться на право, зверніть увагу на ліво :-) А якщо серйозно, то така екскурсія є надзвичайно корисною, в першу чергу в моральному плані, а також в плані логістики є теж дуже цінною. Родове відділення - це частина (лише 1 поверх) великої 8 поверхової лікарні, то ж навіть знати куди йти і як туди краще добиратись вдень, а також вночі - дуже корисна інформація. Оглянути все відділення, різні палати, медичне обладнання, медичний пост, кухню, після родове відділення, кімнату для приймання відвідувачів - все це було дуже цікаво і додало більшої впевненості в день власне самих пологів. Також на екскурсії можна було взяти медичні форми і заповнити їх наперед спокійно вдома і відправити їх у лікарню, щоб уже в день Х не перейматись паперами, а щоб усе вже було зареєстровано в системі.

Ще приємним бонусом була можливість записати Сашка на заняття для старших братиків/сестричок там, де ми проходили своє підготовче заняття для батьків. Такі заняття не є безкоштовними (як і заняття для майбутніх батьків теж), але як на мене, - доволі цікаві, цінні, і повчальні. Розказували про нові зміни у сім’ї, придумували разом, як старші братики/сестрички можуть бути корисними мамі і немовляті, багато наголошували на безпеці і що можна, а чого не можна робити з малятком, особливо поки воно маленьке, тренувальнись на ляльках як поводитись з немовлям. Одним словом, хороша підготовча робота до нової важливої ролі Старший Брат (Сестра). В кінці навіть видали кожному сертифікат про проходження курсів і проф готовність до нової важливої ролі :-)


Варто ще зазначити, що багато є безкоштовних навчальних матеріалів для майбутніх батьків: книжок, журналів, брошурок, сайтів і все це у вільному доступі в клініці, лікарні, на курсах, бібліотеках. Одним словом, обізнаність - головна ціль успішного процесу.

Ще одним цікавим нововведенням, і не тільки для нас, а й для Канади в цілому, була програма Baby Box. Програма ця бере своє походження у Фінляндії, де існує протягом більше 70 років.
Ось тут є відео-репортаж новин каналу 1+1 про цю програму https://www.youtube.com/watch?v=_okQqVO1aDY. Коротка суть в тому, що батькам дають звичайну картонну коробку для того, щоб там спало немовля після народження. Оскільки різні люди мають різний достаток і різний підхід до догляду за новонародженим, держава пропагує використання безпечного місця для сну немовлят, задля зменшення ризику дитячої смертності. Програма насправді цікава і в інтернеті є багато інформації про неї, тож не буду довго про неї розписувати. Скажу лише, що Канада запровадила її лише минулого року і теж безкоштовно роздавала батькам коробки з мінімальним вмістом (пачка підгузників, вологих серветок, 2 наволочки, спальний мішок для дитинки, інформаційні буклети).


Здається описала найважливіші великі відмінності, які нам запам’ятались. Загалом, якщо описати канадську підготовку до пологів кількома словами, я б сказала так - Обізнаність, Безпека, Комфорт і ще раз Обізнаність.

Немає коментарів:

Дописати коментар